USA – na jakich zasadach można się tam udać w podróż

Całkiem niedawno jeszcze ktoś, kto chciałby zwiedzić atrakcje w Ameryce, musiał się starać o udzielenie wizy. Było to związane nie tylko z długim czasem oczekiwania, lecz również i niebezpieczeństwem, że dostanie się odmowę. I to nierzadko bez konkretnego, rzeczowego powodu, zwyczajnie taka była wola konsula.

Wszystko zmieniło się w roku 2019, bowiem wówczas Polska wypełniła warunki konieczne do tego, aby zostać dopuszczonym do ruchu bezwizowego. Od tamtego momentu osoby lecące w celach turystycznych albo medycznych, na okres krótszy niż 90 dni, już nie potrzebują wizy. W reszcie przypadków, przykładowo chęci rozpoczęcia nauki czy pracy, zasady panujące dotychczas nie uległy zmianie.

Rzecz jasna brak obowiązku wizowego nie oznacza wcale braku formalności do wypełnienia, nie da się sobie tak po prostu wsiąść do samolotu i lecieć. Każda bez wyjątku osoba, która planuje się udać do Stanów w ramach ruchu bezwizowego będzie musiała zrobić rejestrację w systemie elektronicznym ESTA. Dobrze jest, aby zgłoszenie esta usa wypełniać odpowiednio wcześnie, nie przed samą podróżą.

Najczęściej jego przetworzenie zajmuje około 72 godziny, a czasami pojawić się mogą dodatkowe opóźnienia. W niektórych przypadkach zgłoszenia mogą też zostać odrzucone, co nie będzie jednak oznaczać niemożności udania się do USA. W przypadku odmowy zacząć można standardową procedurę wizową, czyli przesłać dokumenty do ambasady i umówić się na wizytę z konsulem. Rejestrując się w systemie ESTA trzeba pamiętać, że pozwolenie na wyjazd turystyczny jest ważne jedynie dwa lata.